Przygotowania czas zacząć

15 лип. 2022 |

Ubiegły sezon był dla szczypiornistek Młynów Stoisław Koszalin dość trudny, pełen kontuzji i zachorowań. Teraz większość zawodniczek jest już gotowa do pracy, by od września wrócić na parkiety Superligi z nową energią. W poniedziałek, 18 lipca zespół rozpocznie okres przygotowawczy. Koszalinianki czekają intensywne treningi i kilka sparingów.

Ubiegły sezon był dla szczypiornistek Młynów Stoisław Koszalin dość trudny, pełen kontuzji i zachorowań. Teraz większość zawodniczek jest już gotowa do pracy, by od września wrócić na parkiety Superligi z nową energią. W poniedziałek, 18 lipca zespół rozpocznie okres przygotowawczy. Koszalinianki czekają intensywne treningi i kilka sparingów.

Po zakończeniu rozgrywek w sezonie 2021/2022 z drużyną pożegnali się trenerzy Waldemar Szafulski i Waldemar Szymański. Teraz Młyny Stoisław będą trenować pod wodzą nowego szkoleniowca, którym został Jarosław Knopik. Trener w latach 2013-2016 prowadził pierwszoligowe męskie zespoły z Bydgoszczy, Olsztyna i Grudziądza. Pracował też z żeńskim Ruchem Chorzów, z którym w 2017 roku wywalczył awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Trener Knopik był szkoleniowcem Ruchu Chorzów również w poprzednim sezonie, gdy zespół był o krok od awansu do Superligi oraz występował w MOL Lidze, w której rywalizował z drużynami ze Słowacji i Czech. Aktualnie prowadzi także męską reprezentację Polski w piłce ręcznej plażowej. – Miałem już przyjemność pracować w przeszłości z Żanetą Lipok, gdy grała w Ruchu Chorzów. Znam też część zawodniczek Młynów Stoisław, ale myślę, że okazją do lepszego poznania się będzie zbliżający się okres przygotowawczy. Przedstawię wtedy drużynie moje pomysły na grę i wizję tego zespołu. Dziewczyny przejdą testy siłowe oraz sprawnościowe. Drużyna wróci do regularnych treningów, między innymi w hali i na siłowni. Zaplanowane są też spotkania z psychologiem i dietetykiem. Pierwszy tydzień to będzie bardzo intensywny czas informacyjno-poznawczy. Kolejne dwa tygodnie upłyną pod znakiem wytężonej pracy, a później rozpoczniemy etap sparingów. Będziemy chcieli, by każdy kolejny tydzień kończył się meczem kontrolnym lub turniejem towarzyskim, tak byśmy byli odpowiednio przygotowani do nowego sezonu – mówił Jarosław Knopik, trener Młynów Stoisław.

Pierwsze sparingi zaplanowano na niedzielę, 7 sierpnia. Wtedy „Biało-zielone” rozegrają w Gnieźnie dwumecz z tamtejszym beniaminkiem PGNiG Superligi Kobiet, MKS PR Gniezno. Zespoły spotkają się ponownie w sobotę, 13 sierpnia w koszalińskiej hali widowiskowo-sportowej. Prawdopodobnie będzie to rywalizacja otwarta dla publiczności. W drugiej połowie sierpnia Młyny Stoisław wezmą udział w turniejach towarzyskich. Najpierw, w dniach 19-20 sierpnia w Piotrkowie Trybunalskim, a następnie, w terminie 27-28 sierpnia, w Elblągu. O szczegółach tych imprez będziemy informować na bieżąco.

Przypominamy, że nadchodzącego sezonu w szeregach Młynów Stoisław nie zobaczymy już Pauli Mazurek, Darii Somionki, Martyny Borysławskiej, Karoliny Mokrzki. Na powrót do drużyny po urodzeniu dziecka nie zdecyduje się również Alexandra Ivanytsia. – Od września do gry powinna wrócić Emilia Kowalik po długoterminowej kontuzji związanej z zerwaniem więzadeł. Niestety, taki sam uraz spotkał Martynę Żukowską. Zawodniczka wznowi treningi prawdopodobnie z początkiem przyszłego roku. Chęć powrotu po urodzeniu dziecka zadeklarowała również Adrianna Nowicka, ale to także nastąpi dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku – poinformował Roman Granosik, prezes Piłka Ręczna Koszalin.

Władze klubu podpisały kilka nowych kontraktów. W zespole od września będzie występować Magdalena Reichel, która od 2016 roku grała w pierwszoligowych zespołach MTS Żory, a następnie SPR Sośnica Gliwice. Nowa zawodniczka ma wspierać drużynę na prawym rozegraniu. Kolejną, nową rozgrywającą, pozyskaną przez koszaliński klub jest Czeszka Kristýna Kubišová. Rozgrywająca od 2016 roku grała na najwyższym w Czechach szczeblu rozgrywek w zespole Sokol Písek. Do Młynów Stoisław dołączyła również Barbara Choromańska. Obrotowa jest wychowanką Varsovii Warszawa, z którą zajęła 3. miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorek. Następnie reprezentowała takie zespoły jak Olimpia Beskid Nowy Sącz i superligowy Start Elbląg. Otrzymywała też powołania do kadry narodowej B. W bramce pojawi się Aleksandra Nowicka, która na początku kariery sportowej była związana głównie z warszawskimi klubami sportowymi. Przez ostatnie trzy sezony występowała w barwach pierwszoligowego zespołu SPR Olkusz. Skład w sezonie 2022/2023 uzupełni też koszalinianka Patrycja Jura. Rozgrywająca grała dotychczas w drugoligowej drużynie KU AZS Politechnika Koszalińska, gdzie wyróżniała się na tle innych zawodniczek. Z superligowym zespołem trenowała już od listopada ubiegłego roku. – Prowadzimy jeszcze rozmowy z Ukraińską Federacją Piłki Ręcznej na temat pozyskania Kariny Bayrak. Jest to urodzona w dwutysięcznym roku uchodźczyni, która przyjechała do Koszalina na początku marca, po tym jak w jej ojczyźnie wybuchła wojna. Zapewniliśmy tej zawodniczce zakwaterowanie, wyżywienie i od kiedy mieszka w Polsce trenuje z naszym zespołem. Bardzo nam zależy na pozyskaniu Kariny – zaznaczył Roman Granosik.

Ważne kontrakty mają bramkarki: Katarzyna Zimny, Natalia Filończuk, Aleksandra Nowicka; rozgrywające: Adriana Kurdzielewicz, Anna Mączka, Gabriela Haric, Martyna Żukowska, Adrianna Nowicka, Patrycja Jura, Kristýna Kubišová i Magdalena Reichel; skrzydłowe: Aleksandra Zaleśny, Emilia Kowalik, Gabriela Urbaniak i Żaneta Lipok, a także obrotowe: Hanna Rycharska i Barbara Choromańska.

Sztab szkoleniowy tworzą: trener Jarosław Knopik i trener przygotowania motorycznego Konrad Szczukocki. Nowym fizjoterapeutą drużyny został Paweł Kaniewski, a jej kierownikiem, od lat związany z koszalińskim środowiskiem sportowym, Damian Zydel, który wspólnie z wiceprezes klubu Mariolą Marko-Latochą odpowiadać będzie także za marketing i komunikacje Młynów Stoisław Koszalin. Na stanowisku statystyka wciąż będzie pracował Dominik Bonisławski. Psychologiem drużyny pozostaje Aleksandra Zienowicz-Wielebska, natomiast dietetykiem Marta Pawelec.

Prezentacja zespołu ma się odbyć na przełomie sierpnia i września. Dokładny termin rozpoczęcia rozgrywek Superligi w sezonie 2022/2023 ma zostać podany niebawem.