Czas intensywnych przygotowań

9 sie 2021 |

Są wakacje, sezon urlopowy i piękna pogoda, ale koszalińskie szczypiornistki nie próżnują. W zespole Młynów Stoisław Koszalin trwa pracowity okres przygotowawczy przed sezonem 2021/2022 PGNiG Superligi. Od blisko miesiąca „Biało-zielone” regularnie spotykają się na treningach, a niebawem rozegrają pierwsze gry kontrolne.

Są wakacje, sezon urlopowy i piękna pogoda, ale koszalińskie szczypiornistki nie próżnują. W zespole Młynów Stoisław Koszalin trwa pracowity okres przygotowawczy przed sezonem 2021/2022 PGNiG Superligi. Od blisko miesiąca „Biało-zielone” regularnie spotykają się na treningach, a niebawem rozegrają pierwsze gry kontrolne.

Koszalinianki rozpoczęły przygotowania 12 lipca. Zawodniczki przeszły już testy siłowe, a także sprawnościowe i od tego czasu regularnie trenują na terenie koszalińskich obiektów sportowych. Zróżnicowane zajęcia odbywają się na świeżym powietrzu, na stadionie lekkoatletycznym, na siłowni, na basenie i oczywiście w hali. W programie są też warsztaty teoretyczne oraz analizy meczowe. Nasze szczypiornistki przeszły również badania lekarskie i spotykają się z psychologiem sportowym.

Sierpień to w zespole Młynów Stoisław miesiąc wypełniony sprawdzianami możliwości w starciach z innymi drużynami, nie tylko tymi, które niebawem rozpoczną walkę na parkietach Superligi. We wtorek, 10 sierpnia „Biało-zielone” rozegrają pierwszy mecz kontrolny, w którym podejmą ekipę EKS Start Elbląg. Natomiast w dniach 13-14 sierpnia koszalinianki czeka dwudniowy turniej w Piotrkowie Trybunalskim. Z kolei na piątek i sobotę, 20-21 sierpnia zaplanowano turniej towarzyski w Kielcach, którego gospodyniami będą szczypiornistki Suzuki Korona Handball Kielce, zespołu, który w tym roku awansował do Superligi. Piątek, 27 sierpnia to data, którą powinien zapamiętać każdy kibic koszalińskiej drużyny. W ten dzień podopieczne trenerów Waldemara Szafulskiego i Waldemara Szymańskiego rozegrają u siebie sparing z duńskim zespołem Roskilde. Jednak najważniejsze jest to, że ma być to pierwszy mecz kontrolny z udziałem kibiców, którzy ze względu na pandemię nie mogli w ubiegłym sezonie oglądać zmagań „Biało-zielonych” w koszalińskiej hali. To czy sympatycy Młynów Stoisław będą mogli ostatecznie uczestniczyć w tym spotkaniu okaże się w najbliższym czasie i będzie uzależnione od aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju. Informację dotyczącą tego czy będzie to sparing otwarty dla publiczności zamieścimy niebawem na naszej stronie. Ostatnim sprawdzianem przed przystąpieniem do rozgrywek PGNiG Superligi będzie dla koszalinianek dwudniowy turniej w Elblągu zaplanowany na dni 29-30 sierpnia. – Pewnie podobnie jak pozostałe zespoły mamy za sobą trudny okres. Oczywiście chcielibyśmy, żeby wszystkie zawodniczki mogły w tym czasie wykonać zaplanowaną pracę, ale pewne czynniki zdrowotne powodują to, że nie zawsze cały zespół pracuje razem. Na szczęście przeważnie są to tylko drobne infekcje i żadna z dziewcząt nie doznała poważnego urazu. Niemniej, niektóre zawodniczki miały przymusowe, kilkudniowe przerwy. Pierwszą część okresu przygotowawczego oceniam bardzo pozytywnie i cieszy mnie zaangażowanie zespołu. Wszystko idzie w dobrym kierunku. Teraz pracujemy nad taktyką na najbliższy sezon, dlatego też rozpoczynają się gry kontrolne. Trudno mi na razie powiedzieć w jakim składzie zagramy we wtorek, bo trzy zawodniczki przechodzą infekcje, ale w poniedziałek wszystkie powinny już być na treningu – mówił Waldemar Szafulski, trener Młynów Stoisław Koszalin.

Wraz z końcem sezonu 2020/2021 z Młynami Stoisław pożegnały się: Dominika Grobelska, Natalia Volovnyk, Iuliia Andriichuk oraz Lesia Smolinh. Dołączyły za to cztery nowe zawodniczki: Żaneta Lipok, Aleksandra Zaleśny, Adriana Kurdzielewicz i Martyna Żukowska. Tym samym znamy już prawie cały skład drużyny, która od września będzie reprezentować barwy Młynów Stoisław. W zespole pozostają bramkarki: Natalia Filończuk, Aleksandra Krebs i Katarzyna Zimny. Grono rozgrywających tworzą: Adrianna Nowicka (kapitan), Paula Mazurek, Martyna Borysławska, Anna Mączka, Gabriela Haric, Martyna Żukowska oraz Adriana Kurdzielewicz. Na skrzydłach zobaczymy: Gabrielę Urbaniak, Emilię Kowalik, Aleksandrę Zaleśny i Żanetę Lipok. Na pozycji obrotowej pozostają Hanna Rycharska oraz Daria Somionka. Być może do drużyny dołączy jeszcze jedna zawodniczka, która miałaby grać na pozycji prawego rozegrania.

Sztab szkoleniowy tworzy dwóch trenerów – Waldemar Szafulski i Waldemar Szymański. Funkcję fizjoterapeuty nadal będzie pełnić Kamil Duda. Asystował mu będzie Tomasz Dorawa. Psychologiem drużyny pozostaje Aleksandra Zienowicz. Drużyną opiekuje się również dietetyczka Marta Pawelec. Za analizę materiałów wideo odpowiedzialny będzie Dominik Bonisławski.
W zbliżającym się sezonie PGNiG Superligi piłki ręcznej kobiet o tytuł mistrza Polski powalczy osiem drużyn: Młyny Stoisław Koszalin, EKS Start Elbląg, Eurobud JKS Jarosław, KPR Gminy Kobierzyce, MKS Lublin, MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski, MKS Zagłębie Lubin oraz ekipa Suzuki Korona Handball Kielce, która awansowała do najwyższej w kraju klasy rozgrywkowej. Od sezonu 2021/2022 na parkietach Superligi nie zobaczymy już drużyny KPR Ruch Chorzów.

Rozpoczęcie rozgrywek zaplanowano na środę, 8 września. Na inaugurację koszalinianki zmierzą się na wyjeździe ze Startem Elbląg.