Rozwój kobiecej piłki ręcznej: nowe SMS-y, powstanie Ligi Centralnej i poszerzenie PGNiG Superligi Kobiet

12 maj 2022 |

W kobiecym szczypiorniaku nadchodzą duże zmiany. Podczas wspólnej konferencji Związku Piłki Ręcznej w Polsce oraz Superligi sp. z o.o. poinformowano o stworzeniu nowych placówek SMS ZPRP dla dziewcząt, planach utworzenia Ligi Centralnej oraz poszerzeniu PGNiG Superligi Kobiet o kolejne zespoły.

W kobiecym szczypiorniaku nadchodzą duże zmiany. Podczas wspólnej konferencji Związku Piłki Ręcznej w Polsce oraz Superligi sp. z o.o. poinformowano o stworzeniu nowych placówek SMS ZPRP dla dziewcząt, planach utworzenia Ligi Centralnej oraz poszerzeniu PGNiG Superligi Kobiet o kolejne zespoły.

W siedzibie Superligi sp. z o.o. odbyła się konferencja prasowa, na której poinformowano o kluczowych kierunkach rozwoju kobiecej piłki ręcznej w najbliższych latach. W konferencji wzięli udział: Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce – Henryk Szczepański, Prezes Superligi sp. z o.o. – Piotr Należyty, Wiceprezes ZPRP ds. Szkolenia Sportowego – Sławomir Szmal oraz reprezentantka Polski i zawodniczka MKS FunFloor Perły Lublin – Kinga Achruk.

Dwie nowe placówki SMS ZPRP dla dziewcząt. Spójny program szkoleniowy

Mieliśmy świadomość, że jeden SMS ZPRP dla dziewcząt to niewystarczająca liczba i od pewnego czasu czyniliśmy starania, by było ich więcej. Dzisiaj z wielką satysfakcją mogę ogłosić, że obok Płocka, powstaną kolejne dwie placówki dla dziewcząt – w Lublinie i Kaliszu. Chcemy tym samym stworzyć szanse rozwoju młodym piłkarkom ręcznym na poziomie mistrzowskim – mówił Henryk Szczepański, Prezes ZPRP.

System szkolenia w SMS-ach dla dziewcząt czerpać będzie z najlepszych praktyk stosowanych w trzech placówkach męskich. Już od kilku lat funkcjonują one w spójnym systemie i przynoszą pierwsze efekty. Bardzo ważnym aspektem jest tu rola koordynatora, który sprawuje pieczę nad programem szkolenia.

Od 3 lat funkcjonuje u nas bardzo spójny model w szkoleniu centralnym chłopców. Dzięki działaniu trzech szkół usystematyzowano program, w którym za wszystko odpowiedzialny jest koordynator pionu męskiego oraz trener Reprezentacji Polski – Patryk Rombel. Program SMS-ów jest tożsamy z założeniami wszystkich reprezentacji pionu męskiego – włączając w to kadrę seniorską. Ostatnie trzy lata pokazały, że wybrany kierunek jest słuszny. Reprezentacje juniorskie i młodzieżowe odnotowują postęp, który ma odzwierciedlenie w wynikach rywalizacji sportowej – mówił Sławomir Szmal, Wiceprezes ZPRP ds. Szkolenia Sportowego. 

Współpraca na wszystkich szczeblach szkolenia kluczem do sukcesu

Mamy świadomość, że rola koordynatora w szkoleniu centralnym dziewcząt jest bardzo ważna, dlatego zdecydowaliśmy się tę funkcję powierzyć dr Pawłowi Kapuścińskiemu. To trener młody, ale doświadczony w pracy z kobietami. Jego zadaniem będzie ścisła współpraca z I trenerem reprezentacji seniorskiej, z trenerami kadr wszystkich pionów, a także trzech placówek SMS ZPRP. Dyrektorem sportowym Szkoły Mistrzostwa Sportowego ZPRP w Płocku jest Bogdan Zajączkowski. W dwóch nowopowstałych placówkach będą to panie – w Lublinie Izabela Puchacz, a w Kaliszu Edyta Suchy. Od dziś rusza nabór do wszystkich trzech SMS-ów ZPRP – kontynuował Sławomir Szmal.

Powstanie Ligi Centralnej Piłki Ręcznej Kobiet i więcej klubów w PGNiG Superlidze Kobiet

W kobiecym szczypiorniaku, na wzór ligi męskiej, do życia powołana zostanie Liga Centralna. Jej celem będzie przygotowanie drużyn na zaciętą rywalizację po awansie do PGNiG Superligi Kobiet. ZPRP i Superliga chcą tym samym zmniejszyć dysproporcje sportowo-organizacyjne pomiędzy dwoma najwyższymi szczeblami rozgrywek szczypiorniaka w Polsce.

Wdrożony w zeszłym roku projekt o nazwie Liga Centralna był strzałem w dziesiątkę. Nie mamy wątpliwości, że to służy rozwojowi piłki ręcznej w naszym kraju. Dlatego z ogromną satysfakcją pragnę poinformować, że Związek Piłki Ręcznej w Polsce, realizując szerszy strategicznie plan budowy nowej jakości w żeńskim handballu, przy współpracy z Superligą sp. z o.o., od sezonu 2023/2024 powoła do życia Ligę Centralną Piłki Ręcznej Kobiet, stanowiącą bezpośrednie zaplecze dla PGNiG Superligi Kobiet. Do rywalizacji przystąpi najprawdopodobniej 12 drużyn z całego kraju. Głównym zadaniem projektu będzie budowa kolejnych silnych ośrodków zawodowej piłki ręcznej, kontynuacja procesu profesjonalizacji klubów, a także podniesienie jakości rozgrywek i widowiska sportowego. Liga Centralna Kobiet będzie również jednym z kluczowych projektów Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Inauguracja rozgrywek nastąpi we wrześniu 2023 – mówił Henryk Szczepański, Prezes ZPRP.

Do zmian dojdzie również na najwyższym szczeblu rozgrywek kobiecego szczypiorniaka w Polsce. Od sezonu 2023/2024 liczba drużyn występujących w PGNiG Superlidze Kobiet może zostać zwiększona z ośmiu do dziesięciu zespołów.

Właśnie kończymy trzeci sezon rozgrywek PGNiG Superligi Kobiet w formule ligi zawodowej. W tym czasie udało się zrobić bardzo wiele w kierunku podnoszenia standardów najwyższego szczebla rozgrywek – zarówno w aspekcie sportowym jak i organizacyjno-marketingowym, które są szczególnie ważne w dzisiejszych czasach w rozwoju sportu zawodowego. Oglądalność meczów wzrosła z 500 tys. do 1,5 mln, spotkania transmitowane są w jednolitym standardzie, po raz pierwszy liga pokazywana jest również za granicą. PGNiG Superliga Kobiet jest dziś drugą najchętniej oglądaną kobiecą ligą w kraju. Zainwestowaliśmy również w nowoczesną oprawę wizualną, media cyfrowe, które generują milionowe zasięgi, a także podpisaliśmy liczne umowy sponsoringowe. To pozwoliło zwiększyć nam również świadczenia i środki przekazywane klubom. Bardzo dobrze rozwijają się również w tym obszarze kluby – komentuje Piotr Należyty, Prezes Superligi sp. z o.o.

Proces licencyjny i kontrola budżetu klubów daje nam, zawodniczkom duży bufor bezpieczeństwa. Dzięki temu możemy się w 100% skupić na grze. Uważam, że PGNiG Superliga Kobiet jako produkt jest opakowana wysokim standardem, a fakt, że do grona partnerów dołącza na przykład Tik Tok świadczy o nowoczesnym podejściu do promocji naszej dyscypliny – dodaje Kinga Achruk, zawodniczka Reprezentacji Polski i MKS FunFloor Perły Lublin.